2015-03-21

Zaćmienie Słońca - niezwykłe zjawisko

20 marca Księżyc nad Polską na ponad godzinę przesłonił tarczę Słońca. To rzadkie zjawisko, które obserwujemy tylko raz na kilka lat. Kolejna taka okazja pojawi się dopiero w 2021 roku. Uczniowie naszej szkoły z niepokojem patrzyli na przysłonięte chmurami niebo. Na szczęście około godziny 11 warstwa chmur zrobiła się tak cienka, że można było zobaczyć ten zapierający dech w piersiach widok, czyli częściowe zaćmienie Słońca.
Do zaćmienia Słońca dochodzi gdy Księżyc znajdzie się między Ziemią a Słońcem w jednej linii. Tegoroczne zaćmienie rozpoczęło się o 9.53 i trwało ponad dwie godziny. Maksymalne zasłonięcie tarczy Słońca w naszym regionie nastąpiło o 10.55 i wyniosło około 75%. Obserwacje prowadzone były z użyciem masek spawalniczych lub szkła ze specjalnym filtrem. Uczniowie próbowali też fotografować to fascynujące zjawisko. W galerii znajdują się zdjęcia wykonane przez Klaudię Kucharską i Tomka Galubę.