2015-05-27

„100 lat - zatrzymany czas”, czyli wycieczka do Swołowa

Swołowo znajdujące się w zachodniej części województwa pomorskiego, należy do najstarszych i najlepiej zachowanych wsi na Pomorzu. Jest znakomitym przykładem zachowania budownictwa szkieletowego.
Unikalne walory architektoniczne i przestrzenne wsi sprawiły, że określana jest ona mianem stolicy Krainy w Kratę, o czym mogli przekonać się uczniowie kl. III b podczas wycieczki, która odbyła się 26 maja 2015r.
Dzieci pod kierunkiem przewodnika zwiedziły Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, poznały życie w zagrodzie wiejskiej na początku XX wieku, uczestniczyły w obrządku zwierząt gospodarskich. W starej stodole obserwowały pracę dawnych maszyn rolniczych, między innymi młockarnię, wialnię czy sieczkarnie. W trakcie lekcji poznały wnętrza dawnego domu i uczyły się rozpoznawania starych przedmiotów codziennego użytku. Jednak główną atrakcją były dla dzieci zajęcia warsztatowe.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji „Opowieści barwną nitką tkane”. Pod okiem przewodników poznawali historię powstania tkaniny i uczyli się tkać na krosnach. Własnoręcznie utkane dywaniki dzieci zabrały do domu, by wręczyć je swoim mamom z okazji ich święta. Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w „Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem” i zakup pamiątek.
Dzień minął bardzo szybko i dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń i przeżyć.