2021-03-22

Próbny egzamin ósmoklasisty

Próbny egzamin ósmoklasisty to rozgrzewka przed trzydniowym egzaminem, który czeka uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w maju. W 2021 r. egzaminy wyjątkowo dostosowane są nie do podstawy programowej, tylko do wymagań edukacyjnych i zostaną przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań. Podczas egzaminu z matematyki ósmoklasiści musieli m.in. poprawnie odczytać dane z diagramu i rozwiązać zadania z nim związane, rozprawić się z zadaniem z procentami czy zadaniami z geometrii, tych ostatnich było sporo, bo aż sześć z dziewiętnastu. Nauczyciele oceniają, że próbny egzamin był dla uczniów wyzwaniem, a ponieważ zawierał dużo zadań z kontekstem praktycznym - pokazał im, że wiedza matematyczna liczy się też w praktyce. W piątek 19 marca uczniowie pisali ostatni już test w ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W tym dniu zmierzyli się z zadaniami z języka obcego. Dla większości był to egzamin z angielskiego, bo najczęściej ten język wybierają uczniowie. Pytani przez nas zdający uznali za najtrudniejsze uznali zadanie, w którym należało napisać mail do koleżanki z Nowego Jorku, dotyczący gazetki szkolnej.