2021-06-11

Zaćmienie Słońca

W czwartek 10.06.2021 r. w południe można było zobaczyć zaćmienie Słońca. Całkowite zaćmienie mogli obserwować przede wszystkim mieszkańcy Kanady, Rosji czy Grenlandii, w Polsce widoczne było zaćmienie częściowe. Także uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać to niezwykłe astronomiczne zjawisko. Dla ochrony wzroku używaliśmy szkiełka z maski spawalniczej, która przyciemnia obraz i chroni oko przed promieniowaniem UV. Obserwacje były okazją do powtórki wiedzy na temat powstawania zaćmienia, uczniowie 6a poprawnie wyjaśnili, że następuje ono w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Na kolejne zaćmienie musimy poczekać do 22 października 2022r.