2021-12-10

„Tak się żyło w PRL-u”

W mikołajkowy poranek uczniowie klasy 8C za sprawą wizyty w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu mieli okazję przenieść się w czasie. Wystawa pod tytułem „Tak się żyło w PRL-u" pozwoliła poczuć klimat minionych lat. Eksponaty z całkiem nieodległych lat 50, 60, 70 i 80 zgromadzone w muzeum nierzadko wywoływały zdziwienie. No bo jak to tak? Telefon na kablu? Kino domowe na rolkach filmowych wyświetlane na prześcieradle zawieszonym na ścianie? Mikser na korbkę? Magnetofon z kasetą, którą przewija się ołówkiem? Szkolna ławka z dziurą na kałamarz? I co to właściwie jest ten “kałamarz”? Autorzy wystawy z niezwykłą dbałością odtworzyli typowe mieszkanie omawianego okresu. Zadbali również o to by zwiedzający mogli spróbować jak w praktyce wyglądało pranie we “Frani”, maglowanie, odkurzanie, kopiowanie nie w ksero tylko przez kalkę. Na zakończenie uczniowie mogli stanąć do “Wyścigu Pokoju” grając w popularną w tamtych czasach wśród dzieci i młodzieży grę w kapsle.