1949-1960
Lata 1949-51
W okresie tym nie była prowadzona kronika szkolna. Szkoła nadal bardzo aktywnie pracuje w środowisku, prowadzi ożywioną działalność kulturalną.
Rok 1951/52
Obowiązki kierownika szkoły przejmuje Zdzisław Mękarski, szkoła staje się szkołą zbiorczą. Do klas starszych uczęszczają uczniowie z Kukinki i Rusowa. W Ustroniu zostaje powołana Międzyszkolna Organizacja Związkowa ZNP.
Rok 1952/53
Po raz pierwszy uczniowie brali udział w powiatowych i wojewódzkich konkursach przedmiotowych.
Rok 1953/54
W czerwcu odbyły się po raz pierwszy egzaminy końcowe kl. VII. Egzaminy wypadły pomyślnie, 82% uczniów kI. VII podjęło naukę w szkołach ponadpodstawowych.
Rok 1954/55
W związku z powołaniem kier. Z. Mękarskiego do wojska funkcję kierownika szkoły pełni przez 3 miesiące Z. Ślizień, a potem M. Kulikow. Szkoła uzyskuję jedną izbę lekcyjną - zostaje zlikwidowana kancelaria szkoły.
Rok 1955/56
Ze względu na powiększającą się ilość oddziałów przydzielono szkole jedną izbę lekcyjną w budynku przy ul. B. Chrobrego 24. W tym roku w szkole odbywają praktykę uczennice Liceum Pedagogicznego z Koszalina i Bydgoszczy.
Rok 1956/57
Nauka odbywa się w trzech budynkach i sześciu izbach lekcyjnych. Nauczyciele szkoły Borowiec i Mękarski otrzymują funkcje instr. metodycznych. Powstała Szkoła Wieczorowa dla Pracujących, do której uczęszczało 9 osób. Nastąpiły zmiany w pracy związkowej. Zlikwidowane zostały MOZ-y, w miejsce, których powstały "Ogniska". Nauczyciele tutejszej szkoły zostali przydzieleni do ogniska w Dygowie.
Rok 1957/58
Z powodu dużej ilości dzieci w Sianożętach została utworzona „szkoła eksponowana”, kierownikiem szkoły został S. Michałowski.
Rok 1958/59
Biorąc pod uwagę bardzo złe warunki lokalowe szkoły, społeczeństwo Ustronia wystąpiło z inicjatywą budowy nowego obiektu szkolnego. Inicjatywa zyskała poparcie władz administracyjnych, oświatowych i organizacji społeczno-politycznych.
Fundatorem szkoły „Pomnika 1000-Iecia” zobowiązał się być WZGS w Koszalinie. Plac pod budowę szkoły wybrano przy ul. Wojska Polskiego 8. Plac miał wielkość 2 ha ziemi, w skład, którego weszły: działka szkolna, część pola p. Wietrzykowskiego i p. Solarczyka.
Rok 1959/60
W czerwcu 1960 roku odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod Szkolę Tysiąclecia. Uroczystość, na którą tak długo czekali nauczyciele dzieci i ich rodzice, odbyła się na placu budowy, a jej przebieg na długo pozostał w pamięci społeczności Ustronia Morskiego.