1970-1980

Rok 1970/71

Uczniowie przyjmują reporterów "Świata Młodych", Pokazują szkolę, swoje prace, są przewodnikami grupy reporterów zwiedzających Ustronie. Młodzież i grono nauczycielskie dokładają swoją "cegiełkę" do budowy CZD i odbudowy Zamku Królewskiego,

Rok 1971/72

Młodzież i  nauczyciele uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej E. Łopuskiego, drużyna ZHP przyjęła imię porucznika E. Łopuskiego.

R k 1972/73o

Uroczyście obchodzona była rocznica 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Po raz pierwszy powstały oddziały „0” przygotowujące uczniów do nauki w szkole.

Rok 1974/75

Szkoła otrzymała sztandar. Delegacja Zbiorczej Szkoły Gminnej brała udział w Centralnej Inauguracji Roku Szkolnego w Olsztynku woj. Olsztyn. Uczniowie kl.lll zasadzili na placu szkolnym „Dąb XXX-lecia”

Rok 1973/74

Szkoła Podstawowa w Ustroniu Morskim decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania zostaje mianowana Zbiorczą Szkołą Gminną.

Rok 1978/79

Uczniowie kl. I rozpoczynający nauk  w tym roku będą kształceni w 10 ­letnim cyklu nauczania.

Uczniowie klas starszych wystąpili z częścią artystyczną na gminnym święcie plonów.

Rok 1979/80

Ze względu na zmniejszającą się ilość uczniów zlikwidowane zostały szkoły filialne w Kukinii i Kukince. Szkoły w Rusowie i Ustroniu Morskim przejęły te miejscowości do swoich obwodów.