2014-04-24

Egzamin gimnazjalny – część humanistyczna

23 kwietnia odbyła się pierwsza część egzaminu gimnazjalnego 2014 – uczniowie rozwiązywali testy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Gimnazjaliści narzekali na bardzo szczegółowe pytania z historii, między innymi o daty rozmaitych wydarzeń i ich chronologię. W arkuszu znalazło się także kilka map, które były materiałami źródłowymi do zadań. Zadania z wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści oceniali jako łatwiejsze. Uczniowie nie narzekali też na język polski. Z tekstów pojawiły się między innymi fragment "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego i jedna z bajek Ignacego Krasickiego. Napisać należało rozprawkę na temat: "Ciekawość - ułatwia czy utrudnia życie?". Jak zwykle argumenty trzeba było zilustrować przykładami z literatury. Wśród najczęściej wymienianych przez uczniów przykładów literackich znalazły się takie utwory jak „Mały Książę", „Hobbit” i „Harry Potter.