MegaMisja

2016-02-26 Dzielni poszukiwacze informacji

Pomysł na lekcję:

Dzieci maja okazję pojechać w daleką podróż. Poprzez zadania związane ze zbieraniem danych dotyczących organizacji tej ekscytującej wyprawy, dzieci będą mogły zapoznać się z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji.

Zadania:

1. Skąd czerpiemy informacje?
  2. Jakie informacje są nam potrzebne?
  3. Analiza informacji.
  4. Podejmowanie decyzji.

Relacja:

Zajęcia odbyły się sprawnie i bez przeszkód. Już od samego rana dzieci dopytywały: „To już dzisiaj Mega Misja?", „Na pewno będą dziś zajęcia?". Początek zajęć pokazał, że dzieci bardzo dużo pamiętają z ubiegłego tygodnia, a nawet chwaliły się, że wykorzystały zdobytą wiedzę w domu (przepytując rodziców i szukając wspólnie z nimi informacji w Internecie i książkach o zwierzątkach domowych, które mają). Formułowanie pytań na temat wiadomości przydatnych przed wyjazdem poszło świetnie. Dzieciom ogromną frajdę sprawiła możliwość samodzielnego szukania w Internecie informacji o pogodzie i zdjęć wysp, na które bliźniaki miały się wybrać. Prawie cała szkoła słyszała rozemocjonowanie dzieci, kiedy typowały datę wyjazdu i dopytywały panią sekretarkę (I grupa) lub panią bibliotekarkę (II grupa) o właściwy termin. Okazało się, że obie grupy musiały zmienić plany i pytać powtórnie. Gdy w końcu się udało, z radości odbył się wspólny taniec i gromkie „hurra". Następnie grupy podzieliły się między sobą informacjami o każdej z wysp. Jednak głosowanie pokazało, że dzieci zdecydowanie wolą Sycylię od Islandii 11:1. Może to tęsknota za ładną pogodą i słońcem w czasie zimy?

Czytaj także:
 <<sierpień 2019>>