2013-11-11

Święto Niepodległości z kokardą narodową i śpiewem

Obchody Święta Niepodległości w Ustroniu Morskim mają zawsze szczególny charakter. Pomysł wspólnego śpiewania z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zrodził się z potrzeby serca, z potrzeby wspólnego przeżywania naszej historii, opisanej w polskiej piosence niepodległościowej. Inicjatorami wspólnego śpiewania byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Ustroniu Morskim. Wszyscy wiemy, jaką moc ma wspólne śpiewanie. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ma moc wyjątkową, jest źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, a także stwarza możliwość okazywania uczuć patriotycznych. Głównym wykonawcą pieśni, pochodzących z okresu powstania styczniowego i z okresu walk o niepodległość, byli uczestnicy Mszy za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Jerzego Lubińskiego w kościele parafialnym w Ustroniu Morskim. Prym wiedli uczniowie i rodzice tworzący, pod kierunkiem siostry Vianne'y, scholę. Swoimi dźwięcznymi głosami pomagali we wspólnym śpiewaniu pieśni, których tekst wyświetlany był na dużym ekranie. Po zakończonej uroczystości zadowoleni i wzruszeni uczestnicy dziękowali dyrektor szkoły Marioli Ostrowskiej za wspaniałą lekcję patriotyzmu, podkreślali też, że tego typu spotkania łączą pokolenia, wywołują poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających.

Przed mszą, każdemu mieszkańcowi i gościom przebywającym w naszej miejscowości, nauczyciele przypinali biało-czerwone kokardy narodowe, nazywane też rozetkami lub kotylionami. Była to odpowiedź na apel Prezydenta RP, który zachęcał, aby Polacy, przygotowując i nosząc kotyliony, dali wyraz temu, że patriotyzm, barwy narodowe mogą być źródłem radości i dumy.