2023-10-14

Kompetencje kluczowe

Kompetencje kluczowe – cóż to takiego?

Składają się na nie: kreatywność, innowacyjność, podejmowanie ryzyka, umiejętność planowania, organizowania, analizowania, oceny, zarządzania i wdrażania projektu oraz umiejętność współpracy w zespole, by osiągnąć zamierzone cele.

Na lekcjach informatyki oraz zajęciach koła naukowego, uczniowie naszej szkoły kształcą wyżej wymienione kompetencje kluczowe poprzez zabawę klockami Lego Education Spike i Lego Education WeDo 2.0.  Pracując w zespołach konstruują roboty i programują je do różnych zadań. Lekcje z użyciem klocków LEGO rozwijają jednocześnie kilka umiejętności. Uczą między innymi czytania ze zrozumieniem, planowania, zarządzania, konstruowania oraz niezbędnego dzisiaj w wielu dziedzinach programowania. Rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Oprócz wiedzy z przedmiotu uczniowie zdobywają również kompetencje współpracy i pracy w grupie. Podczas zajęć uczniowie poprawiają także swoje zdolności językowe, formułując pytania i recenzując efekty swojej pracy. Tego rodzaju zajęcia, nauki przez zabawę, możliwe są dzięki udziałowi naszej szkoły w programach „Laboratoria Przyszłości” i „Fabryka Kompetencji Kluczowych”.