2014-04-10

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem

Dziś, o godzinie 9.00 w szkole podstawowej rozpoczął się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Sprawdzian składał się z dwóch części: języka polskiego oraz matematyki. Na rozwiązanie zadań z każdej z nich przeznaczone było po 45 minut. Integralnym elementem Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty stał się film terapeutyczny, który nasi uczniowie obejrzeli bezpośrednio przed egzaminem. "Bratek" starał się ograniczyć stres towarzyszący dzieciom przed sprawdzianem.
Z jakimi zadaniami na pierwszym, tak poważnym egzaminie, zmagali się w tym roku uczniowie?
Cały tegoroczny sprawdzian dotyczył słonia Dominika. Uczniowie musieli przeczytać fragment książki Ludwika Jerzego Kerna "Proszę słonia", następnie należało odpowiedzieć na pytania związane z tekstem. Dotyczyły np. tego, jak często domownicy widywali słonia Dominika, ile krzeseł było w kuchni i dlaczego trzeba było je wynosić. Trzecioklasiści mieli też zastąpić wyrazy innymi, oznaczającymi to samo, policzyć sylaby w zdaniu oraz napisać ciąg dalszy historii o słoniu Dominiku.
W części matematycznej pojawiły się m.in. zadanie polegające na odczytaniu temperatury na termometrze rtęciowym, godziny na zegarze, dodaniu wagi trzech słoni, obliczeniu, który dzień przypadnie dwa tygodnie po 8 kwietnia, wskazaniu ile minut to dwa kwadranse itp.
Test miał za zadanie nie tylko sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności nabytych przez uczniów, ale również umożliwić zapoznanie się z formułą egzaminów, które występować będą na kolejnych etapach edukacji.