Akcja - komunikacja, czyli na ratunek Psotnikowi

Pomysł na lekcję:
Codziennie komunikujemy się z innymi na wiele sposobów: bezpośrednio, przez telefon, SMS-y, e-maile. Zajęcia w formie zabawy uczą podstawowych zasad, jakie obowiązują w świecie komunikacji.

Zadania:

1. Tworzenie wypowiedzi: SMS do kolegi, e-mail do nauczyciela, rozmowa z rodzicami.
  2. Formy składowe wypowiedzi: powitanie, treść, pozdrowienie, pożegnanie.
  3. Zasady komunikacji - zabawa “Tak czy nie”.
  4. Różne zasady w  różnych formach komunikacji.

Relacja:

Dziś zajęcia z komunikacji. Dzieciaki doskonale poradziły sobie z zadaniami. Wiedzą, jak zwracać się do kolegi, rodzica, nauczyciela. Bardzo dobrze dopasowały zwroty do poszczególnych osób. Potrafiły także wskazać do kogo jeszcze można zwracać się w określony sposób. Ale najwięcej radości sprawiło dzieciom ostatnie zadanie. Wskazywanie "tak-nie", przyznawanie punktów i ich zliczanie wzbudziło mnóstwo emocji. Ostatecznie okazało się, że dwie grupy zdobyły 19 punktów, a dwie 18 punktów na 20. Widać więc wyraźnie, że sfera prawidłowej komunikacji jest dzieciom bardzo bliska.