To już było

2007-03-30 Polsko – niemieckie warsztaty artystyczne „Mój Dom – Moja Europa”

Nasza szkoła realizuje projekt polsko – niemieckich warsztatów artystycznych „Mój Dom – Moja Europa”.

Przedsięwzięcie uzyskało w dniu 27 lutego 2007 pozytywną akredytację Euroregionalnego Komitetu Sterującego Komisji Europejskiej i otrzymało dofinansowanie w wysokości 13 950,00 zł przy całkowitej wartości projektu 18 600,00 zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A (Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pomerania) oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt Mój Dom – Moja Europa jest zgodny z założeniami i celami programu INTERREG IIIA – Fundusz Mały Projektów. Ma on charakter transgraniczny i zakłada w realizacji wymianę kulturalną młodzieży z Polski i Niemiec Euroregionu Pomerania. Projekt ten odbędzie się po raz pierwszy na terenie naszej szkoły.

Projekt zakłada dwa główne spotkania w terminach 30.03 – 01.04.2007 oraz 29.04 – 02.05.2007 na terenie gminy Ustronie Morskie. W trakcie spotkań integracyjnych organizatorzy zaplanowali warsztaty artystyczne metodą tandemową, podczas których uczniowie z Polski i Niemiec wykonywać będą prace malarskie z przeznaczeniem na konkurs plastyczny, które zaprezentowane zostaną podczas otwarcia wystawy „Mój Dom – Moja Ojczyzna – Moja Europa” (30.04.2007) oraz w parach polsko – niemieckich rzeźby w glinie. Metoda tandemu – łączenia uczniów w pary polsko – niemieckie stanowić będzie silny impuls do zawarcia nowych transgranicznych znajomości i pogłębiania tych więzi oraz rozwoju świadomości europejskiej. W trakcie warsztatów artystycznych młodzież z Polski i z Niemiec pozna technikę pracy w glinie oraz techniki plastyczne m.in.: akwarela, pastel, kredka, grafika, oraz tworzenie takich form jak: obraz, rzeźba, plakat i inne. Uczestnicy wykonają ponadto wstępne projekty dwujęzycznego katalogu wystawy „Mój Dom – Moja Ojczyzna – Moja Europa” oraz plakatu, promującego przedsięwzięcie i ideę współpracy młodzieży. Warsztaty artystyczne i towarzyszące im imprezy okolicznościowe przyczynią się do rozwoju współpracy młodzieży z Niemiec i z Polski, a tym samym na niwelowanie wzajemnych różnic i stereotypów oraz budowanie pozytywnego wizerunku obydwu stron.

Przedsięwzięcie uzupełni organizacja polsko-niemieckich warsztatów językowych metodą tandemową. Poznanie języka najbliższych sąsiadów umożliwi i ułatwi komunikację z rówieśnikami z gmin partnerskich. Stworzone w ramach projektu warunki oraz wp

rowadzenie nowatorskich metod nauki języka obcego zredukują naturalną barierę językową. Jako imprezy towarzyszące i podwyższające atrakcyjność spotkań przewidziano ponadto: Parada Europejska, w której zaprezentują się wszyscy uczestnicy projektu z Niemiec i z Polski, kiermasz szkolny (stoiska z potrawami regionalnymi oraz z Niemiec), wycieczka do Kołobrzegu ze zwiedzaniem Muzeum Oręża Polskiego z prelekcją w języku niemieckim o historii regionu, wystawa w Galerii w Ratuszu, spacer po molo, wycieczka do skansenu chleba połączona z prelekcją na temat historii piekarstwa. Uczestnicy ponadto wezmą udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. W czasie rozgrywek sportowych uczniowie będą mieli nie tylko okazję pogłębiać zawarte znajomości, ale także brać czynny udział we współzawodnictwie sportowym z zachowaniem zasad fair play.

Warsztaty artystyczne i towarzyszące im imprezy będą okazją do samoprezentacji i wzajemnego poznania. Wykonane prace małych i dużych artystów z Niemiec i z Polski wzbogacą galerię prac w naszej szkole, a także wezmą udział w XIV edycji konkursu plastycznego „Mój Dom – Moja Ojczyzna – Moja Europa”. Po rozstrzygnięciu konkursu organizatorzy pragną przeprowadzić w języku niemieckim i polskim debatę radiową z uczestnikami projektu. Przedsięwzięcie zostało zaprojektowane z myślą o zaszczepieniu u uczestników proeuropejskiej postawy na różnych płaszczyznach: artystycznej, świadomości językowej oraz sportowo – rekreacyjnej.

W całym projekcie weźmie udział około 50 uczniów z Polski i Niemiec. W realizację projektu będą zaangażowani wysokiej rangi specjaliści: germaniści, artyści plastycy, ratownicy, instruktorzy pływania, instruktorzy sportowi oraz partnerzy zagraniczni gminy.

Fotoreportaż z I części polsko - niemieckich warsztatów artystycznych "Mój dom - moja Europa"

30.03 – 01.04.2007

Fotoreportaż z II części polsko - niemieckich warsztatów artystycznych "Mój dom - moja Europa"

29.04. - 02.05.2007r.