2014-03-14

Wycieczka edukacyjna do Sopotu

W ramach projektu "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE" uczniowie klasy V b uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce do Sopotu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z podstawowymi elementami badań oceanograficznych ze szczególnym uwzględnieniem problemów środowiska przybrzeżnego, z plażą włącznie. W trakcie dwóch bloków zajęć w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbyły prelekcje oraz zajęcia praktyczne na plaży sopockiej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się bezpośrednio z pracą badawczą oceanografa, prześledzili procedury badawcze od zdefiniowania problemu naukowego (czy woda w Morzu Bałtyckim jest czysta) poprzez procedurę poboru prób (pobieranie próbek wody morskiej), metody analityczne obrabiania prób (badanie temperatury wody, odczynnika pH, stanu czystości) aż do wnioskowania końcowego. Uzupełnieniem wycieczki były warsztaty „Błękitnej szkoły” na Helu z zakresu problematyki ekologicznej morza i jego strefy przybrzeżnej. Zajęcia rozpoczęły się od multimedialnej prezentacji, której treść dotyczyła biologii i ekologii bałtyckich fok oraz zagrożeń dla ich bytowania w Morzu Bałtyckim w przeszłości i obecnie. Po wysłuchaniu prelekcji na temat ochrony tych zwierząt i zachowania się w przypadku odnalezienia ich na brzegu, wyświetlony został film o dziko żyjących fokach szarych. Następnie uczniowie zwiedzili salę muzealną i salę z oknami podwodnymi. Największą atrakcją była wizyta w fokarium i oglądanie karmienia fok, połączonego z treningiem medycznym. W czasie wolnym między zajęciami uczniowie zwiedzili najważniejsze i najciekawsze miejsca w Sopocie i na Helu.